Aktualności

Na niebieskim tle postać trzech niebieskich ludzików

Wyjątkowi, autentyczni.

Autyzm, znany również jako zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD), to stan, który wpływa na zdolność jednostki do komunikacji i interakcji społecznej. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, liczba osób z diagnozą autyzmu rośnie.

 Szacuje się, że autyzm dotyka około 1 na 100 osób w Polsce, choć dokładne statystyki są trudne do ustalenia ze względu na różnice w diagnozowaniu i raportowaniu. Autyzm występuje we wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych i kulturowych.

Specjaliści szacują że, w Polsce żyje ok. 73,1 tys. dzieci w spektrum autyzmu w wieku 0-18 lat.

Liczba osób z diagnozą spektrum autyzmu wzrosła w ciągu ostatnich lat. Jeszcze 35-40 lat temu zaburzenie to stwierdzano u 1 na 2000 dzieci. Dziś już 1 na 100  dzieci. Wg. NFZ w 2021 r. w Polsce wśród dzieci w wieku do 17 lat znalazło się blisko 74 tys. osób z rozpoznaniem autyzmu i zespołu Aspergera. W poprzednich latach było to – prawie 62,5 tys. w 2020 r.  i 57 tys.  w 2019 r.

W Polsce istnieje wiele organizacji wspierających osoby z diagnozą spektrum autyzmu. Jednym z nich jest nasze Stowarzyszenie Pomocy Szansa, które wspiera, edukuje, rehabilituje prawie na każdym poziomie. Przedszkola, szkoły podstawowej, szkoły ponadpodstawowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej czy pracy w Zakładzie Aktywności Zawodowej.  Czy Środowiskowego Domu Samopomocy.

Wiele rzeczy udało się już zrobić, zorganizować dla osoby z autyzmem. Jednak w Polska: społeczeństwo, organizacje, lokalna społeczność, nadal stoją przed wieloma wyzwaniami. Te obejmują brak zrozumienia i akceptacji społecznej, ograniczenia w dostępie do usług i wsparcia, a także brak odpowiednich szkoleń i edukacji dla nauczycieli i innych profesjonalistów.

Autyzm jest poważnym wyzwaniem dla wielu osób i rodzin, ale dzięki zwiększającej się świadomości osoby z autyzmem mają teraz większe możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. W miarę jak społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i akceptujące autyzm, mamy nadzieję, że osoby z autyzmem będą mogły w pełni realizować swój potencjał i żyć pełnią życia.

Potrzebujesz pomocy ! Przyjdź do nas lub zadzwoń.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content