ŚDS Zacisze

ŚDS Zacisze

Czym jest ŚDS

Środowiskowy Dom Samopomocy Zacisze w Wylinach Rusi jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz z niepełnosprawnością intelektualną (typu A, B i C.) Cicha okolica, otaczający nas las dają poczucie bezpieczeństwa i spokoju. To nasz duży atut. Dysponujemy dużym terenem rekreacyjnym sprzyjającym spacerom oraz spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. ŚDS Zacisze to drugi dom dla 30 osób wymagających stałego wsparcia. W naszym Domu rozbudzamy zainteresowania i wyobraźnię . Uwrażliwiamy uczestników na szeroko rozumiane piękno, przybliżamy wiele dziedzin sztuk plastycznych i możliwości rehabilitacyjnych na drodze zajęć praktycznych i teoretycznych. Przybliżamy ludzi do siebie. Aktywizujemy. Dajemy dużo radości a zarazem wyciszenia. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w Środowiskowym Domu Samopomocy w Wylinach Rusi – to miejscem przyjaznym osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom. 

Środowiskowy Dom Samopomocy , jest finansowany ze środków MRiPS , darowizn osób indywidualnych, firm oraz grantów. Ty też możesz pomóc przekazując darowiznę pieniężną lub rzeczową. Razem tworzymy wspólnych świat dla naszych bliskich.

Pracownie

Pracownia umiejętności społecznych

To miejsce gdzie uczestnicy samodzielnie przygotowują posiłku. Doskonalą czynności związane z zaspokajaniem najważniejszych potrzeb życiowych. Zajęcia prowadzone są w bardzo dobrze wyposażonej kuchni, co pozwala na naukę obsługi sprzętów AGD i zdobycie nowych umiejętności. Uczestnicy uczą się również przygotowania posiłków na różne okazje, ciast. Zajęcia kulinarne to również satysfakcjonująca droga rozwijania poczucia własnej wartości. Kształtowanie pozytywnych relacji. Uczestnictwo w zajęciach poprawia nastrój, uczy zaradności życiowej potrzebnej w codziennym funkcjonowaniu. Rozwija cierpliwość, samodzielność i wytrwałość oraz umiejętności współdziałania, wyrabia poczucie estetyki i wyobraźni. Prowadzony z uczestnikami trening kształtuje cechy pożądane w relacjach społecznych takich jak współpraca, odpowiedzialność. Wszystko to pod czujnym i cierpliwym okiem terapeuty.

Pracownia umiejętności zawodowych 

Tutaj uczestnicy nabywają umiejętności w zakresie drobnych napraw domowych. Uczą się obróbki drewna i wykonywania prostych mebli, np. ławka, półka, stołek. Pod okiem instruktora przygotowują galanterię drewnianą, oraz wykonują małą architekturę ogrodową do naszego ogrodu, taką jak: mostek, studnia, donice, pergolę, drewniane huśtawki, altanę, czy drewniane, ozdobne ptaki. Czasami jest wiele pozytywnego zamieszania, rozmów, ale efektów też nie brakuje. Zajęcia te są niezwykle atrakcyjne dla panów ale zawsze mile widziane są panie.

Pracownia artystyczna

Zajęcia na pracowni sprzyjają odreagowaniu negatywnych emocji, zmniejszają napięcie psychiczne, zwiększają poziom samoświadomości i samoakceptacji. Pracownia umożliwia rozwój i kształtowanie umiejętności manualnych i plastycznych. Rozwija wyobraźnię, kreatywność, twórcze myślenie oraz zainteresowania sztuką i jej technikami. Wykorzystywane są różne techniki zajęć z papieroplastyki, malarstwa, rysunku i rzeźby oraz szeroko pojętego rękodzieła (haft, szydełkowanie, szycie ręczne i maszynowe, filcowanie, decoupage, makrama).
Podczas terapii tworzymy przedmioty użytkowe np. koszyczki, wazony, stroiki. Są malowane obrazy, tkane i wyplatane ozdobne dywaniki, robótki na drutach. Powstają ozdoby z filcu i żywicy (biżuteria, breloczki), projektujemy i robimy kartki okolicznościowe oraz zdobimy przedmioty techniką decoupage . Przy użyciu maszyny do szycia wykonywane są piękne ozdobne poduszki, maskotki, pokrowce na telefony. Prace powstające podczas terapii cieszą się zainteresowaniem wielu osób, są też ozdobą naszego Domu.

Sala usprawniająco-ruchowa

Zdrowie fizyczne, to ważna rzecz, dlatego też dbamy o to aby uczestnicy mogli ćwiczyć. Dzięki temu podtrzymują, poprawiają, a nawet rozwijają sprawności fizycznej. Hartują organizm, redukują skutki stresu. Uczą się umiejętności wyciszenia i relaksacji, aktywnego spędzania czasu wolnego. Uczestnicy mają możliwość skorzystania z usług fizjoterapeuty, wzięcia udziału w zajęciach Zumby i aerobiku. Do swojej dyspozycji posiadają wiele sprzętów mi. Rowerki, steppery, bieżnie, fotele masujące.

Pracownia spędzania czasu wolnego

W pracowni spędzania czasu wolnego podopieczni rozwijają własne zainteresowania poprzez zapoznawanie się z ciekawymi grami planszowymi i karcianymi . Dzięki takiej formie terapii, uczą się zdrowej rywalizacji i pracy w grupie. Ćwiczą koncentrację, logiczne myślenie i spostrzegawczość rozwiązując rozmaite rebusy, oraz krzyżówki. Wspólne czytanie czasopism pozwala uczestnikom zapoznawać się z aktualnymi wydarzeniami.

To także miejsce prowadzenia Uniwersytetu Dojrzałego Wieku SeniorRuś, gdzie prowadzone są zajęcia z psychologiem, specjalistami i terapeutami. Jest to również miejsce spotkań zebrań społeczności Naszego Domu, oraz organizowane są tu liczne spotkania okolicznościowe.

Pokój wyciszeń

Jest wyjątkowym miejscem w ŚDS wyposażonym w wygodne kanapy i fotele. Atmosfera ta umożliwia uczestnikom zajęć odprężenie się i zrelaksowanie oraz odpoczynek. Ponadto pokój wyciszeń pełni funkcję pokoju do indywidualnego poradnictwa psychologicznego i logopedycznego.

Jak zostać uczestnikiem

Pomoc żywnościowa

Inne działania

Stowarzyszenie Pomocy Szansa
Środowiskowy Dom Samopomocy Zacisze
NSPdP Przystań

Historia

Wesprzyj nasze stowarzyszenie

Darowizny - konto bankowe Stowarzyszenia

67 8769 0002 0000 8787 2000 0050

Skip to content