Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością – edycja 2024. Projekt ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnością. Wsparcie ich wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym. W ramach świadczonej asystentury OzN będą wspierani w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych, w przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania. W projekcie bierze udział 42 beneficjentów (w tym dzieci), którzy są mieszkańcami województwa: mazowieckiego i podlaskiego.
Czas trwania projektu: styczeń – grudzień 2024. Budżet: 829 158,00zł, w tym środki własne 29 200,00zł.

Zakres usług asystenckich w projekcie:
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osobę z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
Pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystencji osobistej będą świadczone w godzinach i terminach odpowiadających zapotrzebowaniu osób objętych wsparciem, tj. przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę.
-
- wsparcie w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej (m.in. dbałość o podstawowe nawyki higieniczne takie jak korzystanie z toalety, mycie ciała i głowy, przygotowywanie kąpieli, czesanie, golenie, wykonywanie nieskomplikowanych elementów makijażu, obcinanie paznokci rąk i nóg, zmiana pozycji, zapobieganie powstawania odleżyn lub odparzeń, zmiana pielucho majtek, pomoc w przygotowywanie i spożywanie posiłków, słanie łóżka i zmiana pościeli, pomoc w wyborze ubioru do warunków zewnętrznych),
-
- wsparcie w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie (w przypadku samodzielnego zamieszkiwania – wsparcie przy samodzielnym sprzątaniu mieszkania w tym urządzeń codziennego użytku i sanitarnych, wspólne dokonywanie bieżących zakupów, prowadzenie wózka osoby z niepełnosprawnością lub wózka sklepowego, pomoc przy kasie, wsparcie w czynnościach praktyczno-technicznych typu mycie okien, utrzymywanie w czystości i sprawności sprzętu ułatwiającego codzienne funkcjonowanie (np. wózek, balkonik, kule, elektryczna golarka, elektryczna szczoteczka do zębów), pranie i prasowanie odzieży i pościeli, ewentualnie oddawanie ich i odbiór z pralni ( w obecności osoby z niepełnosprawnością),
-
- wsparcie w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania (pchanie wózka osoby z niepełnosprawnością, pomoc w pokonywaniu barier architektonicznych, pomoc w orientacji przestrzennej, asystowanie podczas podróży, transport samochodem będącym własnością osoby z niepełnosprawnością itp),
-
- wsparcie w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem (m.in. obsługa komputera, tabletu, telefonu komórkowego i innych urządzeń i przedmiotów służących komunikacji, wyjście na spacer, asystowanie podczas obecności osoby z niepełnosprawnością w kinie, teatrze, muzeum, etc, załatwianie spraw urzędowych i związanych z poszukiwaniem pracy, wsparcie w rozmowie z otoczeniem, notowanie dyktowanych przez osobę z niepełnosprawnością treści ręcznie i na komputerze, pomoc w zmianie ubioru i pozycji podczas wizyt lekarskich, zabiegów rehabilitacyjnych, ćwiczeń, pobytu na pływalni, wsparcie w załatwianiu spraw w punktach usługowych w obecności osoby z niepełnosprawnością w razie potrzeby wsparcie w zakresie wypełniania ról społecznych i podejmowania codziennych decyzji).
Rekrutacja:
Z usług asystenckich mogą korzystać osoby:
-
- z niepełnosprawnością, które posiadają orzeczenie o umiarkowanym/znacznym stopniu niepełnosprawności (na równi traktowane są osoby z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
-
- dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
Rekrutacja trwa w trybie ciągłym do momentu utworzenia listy beneficjentów ostatecznych.
Biuro projektu:
Stowarzyszenie Pomocy Szansa Warsztaty Terapii Zajęciowej Kreatywni
ul. Słoneczna 4, 07-300 Stare Lubiejewo, powiat ostrowski.
Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30
Kontakt: Tel. 665756045 email: wtz4@spszansa.pl
Nabór pracowników:
Stowarzyszenie Pomocy Szansa zatrudni pracowników do świadczenia usług asystenckich na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Wymagania:
-
- posiadanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta. W przypadku braku wymienionych kwalifikacji osoba ubiegająca się o zatrudnienie na stanowisku asystent powinna posiadać co najmniej 6-miesięczne udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami.
-
- W przypadku usług asystencji osobistej, które będą świadczone na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami do ukończenia 16. roku życia, dodatkowo wymagane będzie: zaświadczenie o niekaralności oraz informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru.
-
- Czas zatrudnienia 15.01.2024 – 31.12.2024 , umowa zlecenia.
WIEŚCI Z PROJEKTU
W wieściach z projektu opowiemy Ci, na czym polega praca asystenta osoby z niepełnosprawnością. Wieści podzieliliśmy na miesiące realizacji projektu, a pod każdą informacją zamieściliśmy 3 wybrane zdjęcia. Zdjęcia pokazują uczestników projektu oraz asystentów w różnych sytuacjach życiowych np. na wycieczce, w sklepie, w muzeum. Osoby, które widać na zdjęciach są uśmiechnięte i zadowolone.
Luty, 2024
Kiedy korzystasz z usług asystentury osobistej, masz okazję wzmocnić swoje kompetencje osobiste. Wybierając asystenta, kierujesz się przecież własnymi potrzebami. To z nim będziesz spędzać swój wolny czas. To on towarzyszyć Ci będzie w różnych sytuacjach, nawet w tych bardzo intymnych. Dlatego warto, żebyś zastanowił się/zastanowiła się, jakie masz potrzeby, co chcesz robić. Warto też popracować nad tym, żeby lepiej wyrażać swoje opinie i bardziej konkretnie kierować swoje prośby. Asystent będzie Cię wspierać, ale nie podejmie za Ciebie decyzji. Dlatego ważne jest, żeby wiedział/a, jakie masz wobec niego oczekiwania.
Marzec, 2024
Usługi asystentury osobistej potocznie nazywamy asystenturą. W ramach asystentury, jako uczestnik programu, możesz korzystać ze wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie. Asystent będzie wówczas Ci pomagać w różnych codziennych sytuacjach. Weźmy na przykład takie zakupy w sklepie. Asystent może Ci podać produkty, poniesie koszyk, udzieli niezbędnych informacji, typu gdzie znajdują się artykuły spożywcze. Jeśli poruszasz się na wózku inwalidzkim możesz liczyć na pomoc asystenta w przemieszczaniu się i pchaniu wózka sklepowego. Nie musisz więc prosić nikogo z bliskich o pomoc.
Kwiecień, 2024
Bycie dorosłym, lub prawie dorosłym, wymaga od nas wykonywania wielu obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Czasami są to gospodarstwa jednoosobowe, czyli mieszka w nich tylko jedna osoba. Jeśli jesteś właśnie taką osobą, asystent może Ci pomóc w sprzątaniu mieszkania, w utrzymywaniu w czystości urządzeń codziennego użytku, w myciu okien, w praniu odzieży i jej prasowaniu czy w wynoszeniu śmieci. Razem łatwiej jest zmotywować się do codziennych obowiązków!
Maj, 2024
Osobą która może skorzystać z pomocy asystenta jest osoba z niepełnosprawnością. W pracy z osobami z niepełnosprawnościami widzimy, jak ważne jest bycie niezależnym wyrażone poprzez samodzielne przemieszczanie się. Wsparcia możesz potrzebować na przykład w wyjeździe poza miejscem swojego zamieszkania. W takich sytuacjach bardzo często niezastąpione staje się … auto. Auto może być twoją własnością lub własnością asystenta. Pomoc w przemieszczaniu się daje poczucie niezależności, a o to właśnie chodzi w programie asystentury.
Czerwiec, 2024
Wyjazd poza miejsce zamieszkania nie wydaje się niczym nadzwyczajnym. Jednak może się zdarzyć, że z powodu niepełnosprawności potrafi postawić przed nami wyzwania. Bariery architektoniczne także mogą przyprawić o zawrót głowy. Dlatego asystent pomoże Ci w pchaniu wózka, w pokonywaniu progów, schodów, w korzystaniu z transportu środkami publicznymi. Dzięki temu osoba z niepełnosprawnością może dojechać do placówki medycznej lub instytucji kulturalnej.
Lipiec, 2024
Wsparcie w podejmowaniu aktywności życiowych i komunikowaniu się z otoczeniem są bardzo ważne, aby osoby z niepełnosprawnością mogły prowadzić aktywne życie społeczne. Wypad do kina, pójście do teatru, zwiedzanie muzeum, rozmowy w restauracji przy kawie i ciastku, odwiedzanie miejsc kultu religijnego czy udział w wydarzeniu w plenerze to tylko niektóre przykłady aktywności ważnych w życiu społecznym. Rolą asystenta jest także towarzyszenie Tobie w takich sytuacjach.
Sierpień, 2024
Udział w programie umożliwia osobom z niepełnosprawnościami skorzystanie z pomocy asystenta w załatwianiu spraw urzędowych czy korzystaniu z usług różnego rodzaju. Asystent może Ci pomóc zanotować coś na kartce, pomóc w obsłudze programów internetowych i aplikacji, pomóc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów. Asystent pomoże Ci się także dostać do instytucji.
Wrzesień, 2024
Dbanie o swój stan zdrowia i kondycje fizyczną jest bardzo ważne. Dlatego asystent pomoże Ci podczas wizyty lekarskiej, zabiegów rehabilitacyjnych, ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Możecie też wybrać się do pływalni albo siłowni.
Październik, 2024
Jednym z elementów asystentury jest wsparcie w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej. Osobom, które nie mogą wykonać wyżej wymienionych czynności, pomoże asystent. Wsparcie może obejmować pomoc w korzystaniu z toalety, utrzymaniu ciała w czystości, w czesaniu, a nawet w wykonaniu makijażu. Jako uczestnik programu możesz liczyć na pomoc asystenta przy wykonywaniu i spożywaniu posiłków oraz napojów. Pamiętaj, że pomocą są objęte także osoby karmione przez sondę i żywione dojelitowo przez PEG.
Listopad, 2024
Zajęcia rehabilitacyjne, usprawniające czy relaksacyjne pozwolą Ci lepiej zadbać o siebie. Asystent może Cię zawieść na zajęcia a potem Cię odwieść, może Ci pomóc przygotować się do ćwiczeń, ułatwić dostęp do sprzętu gimnastycznego oraz pomóc w zaspokajaniu indywidualnych Twoich potrzeb.
Grudzień, 2024
Stereotypowe postrzeganie osób z niepełnosprawnościami? To nie dla nas! Łamiemy stereotypy i bariery, po to by razem móc mówić o integracji środowiskowej. Z asystentem:
- można Cię zobaczyć wszędzie, nawet tam, gdzie są bariery,
- masz wsparcie wtedy, gdy nie możesz liczyć na wsparcie rodziny lub mieszkasz sam/a,
- jesteś w miejscach, do których samodzielnie byś nie dotarł/a.
I o to w tej asystenturze chodzi! Dziękujemy za wspólny rok pracy i możliwość poznania się bliżej!