WTZ Wojownicy

WTZ Wojownicy

Czym jest WTZ

Warsztaty Terapii Zajęciowej Wojownicy, to miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Od 2009 roku aktywnie wspieramy ich potrzeby. Prowadzimy terapię zajęciową, pomoc psychologiczną, rehabilitację społeczną i zawodową. Aktywizujemy społecznie i zawodowo. W trudnych momentach jesteśmy z naszymi uczestnikami/podopiecznymi i ich rodzinami. 

Do Warsztatów Terapii Zajęciowej Wojownicy, uczęszcza 45 uczestników z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym. Terapia zajęciowa (główna metoda terapeutyczna) odbywa się w pięciu pracowniach tematycznych. Do każdej z nich uczęszcza 10 lub 5 uczestników, nad którymi bezpośrednią opiekę sprawuje instruktorzy terapii zajęciowej/instruktorzy terapii zajeciowej. Prowadzona rehabilitacja zawodowa ma za cel wyposażyć uczestnika w podstawowe umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy. Przede wszystkim chodzi o umiejętność pracy w grupie, poprawa komunikacji, rozumienie i przestrzeganie poleceń. W obszarze rehabilitacji społecznej poprzez szeroko pojęty trening kompetencji społecznych,  pracujemy nad umiejętnościami komunikacyjnymi, harmonijnego współżycia w grupie; odpowiedniego zachowania się w miejscach publicznych; ponoszenia odpowiedzialności za swoje zachowanie ale również za powierzone mienie i zadanie; – dysponowania pieniędzmi i planowania wydatków; nauce rozwiązywania problemów w relacjach interpersonalnych; stosowania zwrotów grzecznościowych adekwatnych do sytuacji i otoczenia. 

Obecnie w WTZ Wojownicy funkcjonuje pięć pracowni: pracownia plastyczna, pracownia rękodzieła artystycznego, pracownia ogrodnicza, pracownia gospodarstwa domowego, pracownia multimedialno-poligraficzna. W ramach Warsztatów funkcjonuje także, boisko do piłki nożnej siatkówki i dużo zieleni. 

Serdecznie zapraszamy do udziału Warsztatach Terapii Zajęciowej Wojownicy w Dołubowie, pow. Siemiatycki, które są miejscem przyjaznym osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom. 

Warsztat Terapii Zajęciowej Wojownicy, jest finansowany ze środków PFRON, Samorządu Powiatu Siemiatyckiego, darowizn osób indywidualnych, firm oraz grantów. Ty też możesz pomóc przekazując darowiznę pieniężną lub rzeczową. Razem tworzymy wspólnych świat dla naszych bliskich.

Pracownie

Pracownia Plastyczna

Pracownia plastyczna to miejsce dla 10-ciu uczestników z różnym stopniem niepełnosprawności. Zajęcia terapeutyczne mają charakter zarówno indywidualny jak i grupowy. Podczas zajęć uczestnicy usprawniają zdolności manualne, koordynacje wzrokowo-ruchową, motorykę rąk. Usprawnienie jest dokonywane poprzez rysunek – rysowanie kredką, ołówkiem, kredkami ołówkowymi, świecowymi; malarstwo – malowanie farbami plakatowymi , akwarelą; masy plastyczne – masa solna, modelina; zdobnictwo i dekoratorstwo – zdobienie różnych przedmiotów np. techniką decoupage. Uczestnicy wspólnie z instruktorami wykonują także ozdobne karki świąteczne. Zajęcia w pracowni plastyczne pozwalają także rozwój wyobraźni, staranności i precyzji przy wykonywanych pracach, jak również rozwijanie i utrwalanie wcześniej nabytych umiejętności. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Pracownia Rękodzieła Artystycznego

Pracownia rękodzieła artystycznego jest przeznaczona dla 10 uczestników z różnym stopniem niepełnosprawności. Zajęcia terapeutyczne mają charakter zarówno indywidualny jak grupowy. Podczas zajęć uczestnicy usprawniają dotychczasowe umiejętności manualne poprzez wyplatanie różnych elementów dekoracyjnych ze sznurka, tkaniny lub innych podobnych materiałów. Z tego materiału wykonują ozdoby ścienne, oprawki na doniczki wiszące. Podczas zajęć uczestnicy wykonują także kartki świąteczne i okolicznościowe, stroiki świąteczne. Powstają wszelkiego rodzaju upominki okolicznościowe – od personalizowanych ramek po glicerynowe mydełka czy świeczki wykonane ręcznie w trakcie zajęć. Tworzone są również odlewy z gipsu, które potem są czyszczone i malowane aby służyć jako element dekoracyjny do wszelkiego rodzaju kompozycji czy upominków. Zajęcia w pracowni rękodzieła artystycznego pozwalają także na rozwój wyobraźni, kreatywności. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Pracownia Ogrodnicza

Pracownia ogrodnicza jest przeznaczona dla 10-ciu uczestników z różnym stopniem niepełnosprawności. Poprzez udział w zajęciach uczestnicy zdobywają wiedzę na temat hodowli i pielęgnacji roślin. Uczestnicy dbają o teren otaczający budynek Warsztatów. W ramach pracowni ogrodniczej uczestnicy wspólnie z instruktorami uprawiają niewielki sad posadzili nowe krzewy ozdobne, iglaki. Ponadto zajmują się hodowlą i pielęgnacją kwiatów doniczkowych. W okresie zimowych uczestnicy odśnieżają teren wokół Warsztatów. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Pracownia Gospodarstwa Domowego

Pracownia ogrodnicza jest przeznaczona dla 10-ciu uczestników z różnym stopniem niepełnosprawności. Zajęcia są prowadzone przez dwu instruktorów w pracowni wyposażonej w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego. Uczestnicy uczą się przygotowywać różne potrawy, w tym zupy, ciasta, kanapki. Uczą się nakrywania i dekorowania stołu oraz właściwego zachowania przy stole. W czasie świąt (Bożego Narodzenia, Wielkanocnych) przygotowują potrawy charakterystyczne dla danych świąt, dekorują stoły. Innym niezbędnym elementem terapii jest nauka obsługi urządzeń gospodarstwa domowego: pralka; zmywarka; czajnik; lodówki; zamrażarki; piekarnik. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Pracownia Multimedialno-poligraficzna.

Pracownia multimedialno-poligraficzna to miejsce rehabilitacji i terapii 5 uczestników. Zajęcia prowadzi instruktor terapii zajęciowej. Jest to miejsce gdzie uczestnicy poznają nowoczesna technikę komputerową, informatyczną. Uczą się podstaw posługiwania komputerem, programem graficznym, Internetem. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Chcesz się zapisać

Twój członek rodziny potrzebuje pomocy, ma skończone 18 lat to zgłoś się do nas. Zadzwoń, 664 242 299 lub 509 810 546  napisz wtz3@spszansa.pl lub przyjedź do nas: Dołubowo 35, gmina, Dziadkowice.   

Udział w Warsztatach Terapii Zajęciowej Wojownicy jest bezpłatny. Uczestnik jak i jego rodzina nie ponosi żadnych kosztów udziału w terapii. Dowóz zapewnia WTZ i jest bezpłatny. 

Podstawowym wymogiem przyjęcia do WTZ Wojownicy jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ze wskazaniem, do terapii zajęciowej oraz skończone 18 lat. Nie ma znaczenia czy mieszkasz w powiecie Siemiatyckim, Bielskim, czy Łosickim lub innym. Tu znajdziesz swoje miejsce. 

Pracownia Orange

Pracownia Orange powstała w 2015 roku jako efekt lokalnej inicjatywy, zapału pracowników i uczestników WTZ w Dołubowie i lokalnej społeczności. Środki na uruchomienie, wyposażenie  otrzymaliśmy od Fundacji Orange.  W 2022 roku fundacja ponownie została doposażona w nowe komputery, oraz google VR. 

Inne działania

Uczestnicy WTZ Wojownicy angażują się w wiele działań na rzecz lokalnej społeczności. Uczestniczą w wycieczkach, zajęciach sportowych, koncertach, czynnym i aktywnym wypoczynku.  Zapraszamy do współpracy. 

Nasze rękodzieło

Prowadzimy sprzedaż wyrobów wykonanych podczas terapii zajęciowej. Nasze długoletnie doświadczenie, pozwala nam zrealizować nietypowe indywidualne zamówienie jak i duże biznesowe. Wykonujemy pocztówki i zaproszenia okolicznościowe, wiązanki, stroiki i ozdoby świąteczne. Wykonane przez nas przedmioty są staranne, niepowtarzalne i maja wysoką jakość wykonania. Są wytworem ręcznej pracy, często o niepowtarzalnym wyglądzie. Poniżej kilka przykładów. Zapraszamy na zakupy i współpracy.

Stowarzyszenie Pomocy Szansa
Warsztaty Terapii Zajęciowej Wojownicy
WTZ wojownicy

Historia

WTZ Wojownicy powstały w 2009 roku dla 40 uczestników.  Dzięki bardzo dobrej współpracy wójta gminy Dziadkowiec, starosty Powiatu Siemiatyckiego, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Siemiatyczach wszystko udało się w 6 miesięcy. Pierwsze zajęcia  terapii zajęciowej odbyły się w grudniu. Pierwsza połowa 2010 roku to okres poznawania się krystalizowania kadry warsztatu ale już w tedy można było zauważyć, że kadra jest bardzo młoda, ambitna i chętna na wiele inicjatyw. Dzięki temu po kilku latach warsztat został poszerzony o kolejnych 5 uczestników. Powstała pracownia Orange ze środków Fundacji Orange i ogromnego zaangażowania lokalnej społeczności.  Cały czas pracujemy nad tym aby w WTZ działo się dużo fajnych rzeczy, remontujemy i poprawiamy budynek aby było wszystkim lepiej. Spoglądamy w przyszłość i myślimy o nowych pomysłach, projektach aby uczestnikom było lepiej. Zapraszamy do nas.   

Wesprzyj nasze stowarzyszenie

Darowizny - konto bankowe Stowarzyszenia

67 8769 0002 0000 8787 2000 0050

Skip to content