Chcę być EKO!

Projekt: „Chcę być EKO!”. Celem zadania jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci z terenów wiejskich (50 os.) oraz zwiększenie wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii wśród osób z niepełnosprawnościami (50 os.) mieszkańców województwa podlaskiego. Edukacja ekologiczna dzieci powinna być świadomą i zamierzoną działalnością dążącą do kształtowania przyjaznych naturze postaw zaczętą już w przedszkolu. Nie może być ona „wyobcowana” od wydarzeń „tu i teraz”. Dzieci powinny wiedzieć co to jest smog o którym tak głośno w telewizji lub czego dotyczy „afera reklamówkowa” w supermarketach. Wiedza potoczna z zakresu ochrony środowiska musi być weryfikowana a treści oparte na wiedzy naukowej przekazywane w sposób atrakcyjny i dostosowany do wieku.

Projekt skonstruowany jest tak aby dzieci w prosty sposób przyswoiły pojęcia z zakresu ekologii związanej z czystym powietrzem, nauczyły się jak dbać o najbliższe środowisko, wiedziały jak robić zakupy aby być świadomym konsumentem oraz jak wybierać produkty żywnościowe aby były odpowiednie dla ich wieku.

Proponowane warsztaty duży nacisk kładą także na upcykling czyli artystyczno-praktyczne zmienianie pierwotnej funkcji danego przedmiotu. Działaniem kompatybilnym jest nauka osób dotkniętych różną niepełnosprawnością metod i środków chroniących środowisko oraz kształtowanie umiejętności związanych z prowadzeniem ekologicznego ogrodu (uprawa, pielęgnacja, zasady doboru roślin itp.) czego efektem końcowym będzie stworzenie ogrodu ekologicznego pt.: „Magiczna przystań” jako miejsce edukacji i obserwacji uczestniczącej nie tylko dla jego autorów ale także dla społeczności lokalnej i dzieci z pobliskich szkół.

Projekt realizowany w okresie marzec-grudzień 2018 r. Budżet projektu: 13 790,00zł. Projekt dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Skip to content