logotypy i tekst Projekt jest finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej . Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Organizacji Pozarządowych – edycja 2025.

Asystent osoby z niepełnosprawnością 2025

Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością – edycja 2025

Projekt ma na celu zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej osobom z niepełnosprawnością (OzN), wsparcie ich wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym. W ramach świadczonej asystentury OzN będą wspierani w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról społecznych, w przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania, w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem. W projekcie bierze udział 66 beneficjentów (w tym dzieci), którzy są mieszkańcami województwa:  mazowieckiego, małopolskiego  i podlaskiego.

Czas trwania projektu: luty – grudzień 2025. Kwota dofinansowania: 1 019 620 zł.

Zakres usług asystenckich w projekcie:

Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osobę z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

Pomoc w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystencji osobistej będą świadczone w godzinach i terminach odpowiadających zapotrzebowaniu osób objętych wsparciem, tj. przez 24 godziny na dobę7 dni w tygodniu, przy czym przez tego samego asystenta maksymalnie do 12 godzin na dobę.

    • wsparcie w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej (m.in. dbałość o podstawowe nawyki higieniczne takie jak korzystanie z toalety, mycie ciała i głowy, przygotowywanie kąpieli, czesanie, golenie, wykonywanie nieskomplikowanych elementów makijażu, obcinanie paznokci rąk i nóg, zmiana pozycji, zapobieganie powstawania odleżyn lub odparzeń, zmiana pielucho majtek, pomoc w przygotowywanie i spożywanie posiłków, słanie łóżka i zmiana pościeli, pomoc w wyborze ubioru do warunków zewnętrznych),
    • wsparcie w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie (w przypadku samodzielnego zamieszkiwania – wsparcie przy samodzielnym sprzątaniu mieszkania w tym urządzeń codziennego użytku i sanitarnych, wspólne dokonywanie bieżących zakupów, prowadzenie wózka osoby z niepełnosprawnością lub wózka sklepowego, pomoc przy kasie, wsparcie w czynnościach praktyczno-technicznych typu mycie okien, utrzymywanie w czystości i sprawności sprzętu ułatwiającego codzienne funkcjonowanie (np. wózek, balkonik, kule, elektryczna golarka, elektryczna szczoteczka do zębów), pranie i prasowanie odzieży i pościeli, ewentualnie oddawanie ich i odbiór z pralni ( w obecności osoby z niepełnosprawnością),
    • wsparcie w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania (pchanie wózka osoby z niepełnosprawnością, pomoc w pokonywaniu barier architektonicznych, pomoc w orientacji przestrzennej, asystowanie podczas podróży, transport samochodem będącym własnością osoby z niepełnosprawnością itp),
    • wsparcie w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem (m.in. obsługa komputera, tabletu, telefonu komórkowego i innych urządzeń i przedmiotów służących komunikacji, wyjście na spacer, asystowanie podczas obecności osoby z niepełnosprawnością w kinie, teatrze, muzeum, etc, załatwianie spraw urzędowych i związanych z poszukiwaniem pracy, wsparcie w rozmowie z otoczeniem, notowanie dyktowanych przez osobę z niepełnosprawnością treści ręcznie i na komputerze, pomoc w zmianie ubioru i pozycji podczas wizyt lekarskich, zabiegów rehabilitacyjnych, ćwiczeń, pobytu na pływalni, wsparcie w załatwianiu spraw w punktach usługowych w obecności osoby z niepełnosprawnością w razie potrzeby wsparcie w zakresie wypełniania ról społecznych i podejmowania codziennych decyzji).

Rekrutacja:

Z usług asystenckich mogą korzystać osoby:

    1. z niepełnosprawnością, które posiadają orzeczenie o umiarkowanym/znacznym stopniu niepełnosprawności (na równi traktowane są osoby z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych).
    2. dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Rekrutacja trwa w trybie ciągłym do momentu utworzenia listy beneficjentów ostatecznych. Dokumenty rekrutacyjne do pobrania znajdują się poniżej. 

Biuro projektu:

Biuro w województwie podlaskim:

  • Warsztaty Terapii Zajęciowej Kolektyw  Stare Racibory 4, 18-218 Sokoły
  • tel. 864 761 228
  • osoba do kontaktu: Magdalena Dworakowska-Łukasiuk

Biuro w województwie mazowieckim:

  • Warsztaty Terapii Zajęciowej Kreatywni  Lubiejewo Stare ul. Słoneczna 4, 07-300 Ostrów Mazowiecka 
  • tel. 662 756 045
  • osoba do kontaktu:  Monika Pniewska

Biuro w województwie małopolskim:

  • Warsztaty Terapii Zajęciowej Jedność      Podlesice 37A 32-250 Charsznica
  • tel. 413 837 690
  • osoba do kontaktu: Adrianna Kowalczyk

  1.  

WIEŚCI Z PROJEKTU

W wieściach z projektu opowiemy Ci, na czym polega praca asystenta osoby z niepełnosprawnością. 

Skip to content