Aktualności

Grupa osób przed budynkiem

Praktyki zawodowe w Niemczech

To już drugi raz jak nasi uczniowie z NSPdP w Kostrach Noskach praktykują w Niemczech. Pojechaliśmy do naszego partnera AWO Spreewaldwerkstätten.  Tym razem praktyki odbywały się w trzech miejscach Lübbenau, Lübben i Luckau. Poprzednim razem nocowaliśmy w Lübben a teraz Lübbenau. Dzięki temu poznaliśmy kolejne super fajnie niemieckie miasteczko pełne atrakcji, zabytków i przyrody. Najważniejszą atrakcją były kanały wodne. Trochę to przypominało Wenecję ale wśród natury, drzew, ptaków, bez murów, ulic. Lecz najważniejsze były praktyki w AWO. Nasza grupa 6 uczniów i trzech opiekunów codziennie jeździło pracować i uczyć się nowych czynności zawodowych. Na pralni, przy elektromontażu, pakowaniu. Tak przez dwa tygodnie. Mieliśmy swój rytuał. Rano, wspólne śniadanie, praktyka, obiad w AWO, powrót. Sprzątanie, pogaduchy, czas wolny kolacja. Oczywiście nie mogło zabraknąć dodatkowych atrakcji w postaci wycieczki do Drezna i dużych zakupów w Cottbus. Bardzo dziękujemy AWO Spreewaldwerkstätten, że nas przyjęli, zaopiekowali się, pomogli, a nawet nakarmili. Dziękujemy AWO, że razem tworzymy wspólny świat. 

Praktyki w AWO są bardzo korzystne wpłynęły na naszą młodzież. Miedzy innymi poprzez to, że uczą się konkretnych umiejętności zawodowych, ale także społecznych. Współpracy z innymi. Poruszaniu się w nowej społecznej przestrzeni. Bycia z innymi. Nabyli większą pewność siebie. Są bardziej przygotowani do pracy dostosowanej do swoich możliwości. 

To wszystko także dzięki Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży/ Deutsch-Polnisches Jugendwerk z Poczdamu w ramach Erasmus+.  Bardzo dziękujemy za pomoc, wsparcie w zorganizowaniu mobilności jak i wspieraniu nas na w miejscu. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skip to content